группа для созависимых харьков

Співзалежність в сім'ї наркозалежної людини

Як і будь-яка інша хвороба, співзалежність постійно розвивається і характеризується цілим комплексом симптомів захворювання. При співзалежності, я вважаю найважливішим визначити і розповісти, як розвиваються психологічні симптоми цієї хвороби, як розвиваються соціальні проблеми в родині, у міру розвитку хвороби співзалежність.

На самому початку розвитку хвороби стає очевидним особливе ставлення співзалежних батьків до вживання наркотиків і алкоголю дитиною.

На перших етапах розвитку хвороби формується і розвивається певний захист способу життя близької людини, яка вживає наркотики і алкоголь. Формується система помилкових переконань і пояснень про те, що без алкоголю і наркотиків жити дуже складно і неможливо. На початку, батьки цілком охоче приймають пояснення від залежної людини чому він весь час вживає наркотики і алкоголь.

У цей період руйнується ефективне сімейне взаємодія між батьками і дітьми. Співзалежних все більше починають переживати з приводу того, що оточуючі, знайомі, друзі, сусіди будуть неправильно, негативно оцінювати складну ситуацію в їхній родині.

Занепокоєння зростає і переростає в постійну тривогу, з приводу конкретних сімейних проблем. У залежної дитини з'являються видимі проблеми в поведінці, провали в пам'яті в період вживання і сп'яніння, і вже навколишні бачать ненормальність поведінки людини. Постійна тривога переростає в страх і почуття провини за те що, що знайомі люди дізнаються істинний розмір проблеми наркотиків всередині сім'ї.

Після цього співзалежних батьки починають концентруватися не на своєму поведінці і благополуччя, не на своїй життя, а активно перемикаються на опіку і контроль над поведінкою своєї дитини і на спроби всіма силами приховувати сімейні проблеми від оточуючих людей.

Співзалежність - як боротися
Така поведінка підсилює ізоляцію сім'ї від оточуючих людей. Зменшуються контакти з друзями, знайомими, все рідше надходять запрошення в гості, на спільне проведення часу і свят від друзів.

Тривога і переживання стають настільки сильними, що співзалежний починає відчувати їх постійно. Разом зі зростанням тривоги починає з'являтися відчуття провини і сорому, за неможливість проконтролювати життя залежної людини, за неможливість самостійно допомогти людині кинути вживання, а так само за ситуацію в родині систему відносин. Батьки звинувачують себе в тому, що їх дитина вживає наркотики і алкоголь.

Потім, для зменшення відчуття провини співзалежний починає сам активно знаходити причини і пояснення вживання наркотиків і алкоголю, для своєї дитини.

Після цього, при наростанні проблем, ставати природним посилення і розвиток симптомів хвороби:

У міру розвитку погіршень в сім'ї, відбувається збільшення стресу та агресії у всіх членів сім'ї. Якщо залежна людина вирішує свої проблеми за допомогою наркотиків і алкоголю, то співзалежний людина починає відчувати весь комплекс фізичних і психологічних страждань, характерних для людини при тривалому перебуванні в ситуації постійної напруги і стресу.

У співзалежних стає дедалі більше почуття жалості до себе, виявляються різкі перепади і зміни настрою, знижується бажання сто-то робити, знижується працездатність. У певних випадках у співзалежних батьків може розвинутися відраза, аж до блювоти, безпосередньо до запаху і смаку спиртних напоїв, а так само до запаху перегару.

У співзалежних на цьому етапі з'являються сумніви у власній адекватній оцінці того, що відбувається, в власній розсудливості. Дії, які здійснює співзалежний, для вирішення проблем в своїй сім'ї, не приносять результату, з'являються невдачі на роботі і сварки з оточуючими.

Виникає постійне відчуття власної неповноцінності. Зростає дратівливість і агресія, яка призводить до емоційних вибухів з найменшого приводу і без приводу.

Виявляється невпевненість в собі, виявляються комплекси які досить швидко призводять співзалежних до повної нездатності до прийняття будь-яких адекватних, навіть найпростіших рішень для вирішення проблеми наркотичної залежності близької людини.

Після всього вищезгаданого стає очевидним, що така людина (співзалежний) вже не може адекватно реагувати на стреси і конструктивно вирішувати виникаючі через стрес проблеми в сім'ї і в повсякденному житті. Стрес призводить до розвитку всіх психосоматичних хвороб, захворювань серця, шлунково-кишкового тракту.

Далі, при розвитку хвороби настає фаза нав'язливого, компульсивного поведінки. У цей період співзалежний відчуває непереборне, нав'язливе бажання контролювати вживання наркотиків і алкоголю, у свою дитину.

Для боротьби з вживанням наркотиків дитиною і контролем над ним починають використовуватися всі засоби. Близьких родичів, друзів просять простежити за вживають людиною, просять поговорити з ним, умовити його НЕ